Muzeum Legii
Powstanie Legii Warszawa datuje się na rok 1916. Wtedy to w stacjonujących na Wołyniu Legionach Józefa Piłsudskiego zrodziła się koncepcja zawiązania drużyny legionowej. Lada chwila Legia będzie świętować stulecie założenia. Sto lat! Wiek pięknej historii, wiek Wielkiej Legii.
Autor: Legia.com
- Udostępnij
Autor: Legia.com
Muzeum Klubowe powstało 21 kwietnia 2006 roku z okazji obchodów 90-lecia Legii. Placówka powstała z inicjatywy ś.p. Wiktora Bołby - od dziesiątków lat całym sercem związanego z klubem kibica, dziennikarza, pisarza i artysty plastyka, który został pierwszym kustoszem muzeum. Wiktor przez lata dbał o kolekcję muzealną, pozyskiwał nowe eksponaty i to zarówno związane z najświeższymi wydarzeniami, jak i z tą najbardziej historią zamierzchłą. Wiele z artefaktów uratował od zapomnienia, a nawet zniszczenia.Dziś Muzeum Legii znajduje się pod Trybuną Północną (Żyletą), a wejście znajduje się przy wejściu głównym do klubu, tuż obok recepcji.
Legia Warszawa to wspaniała historia polskiego i światowego sportu. W 2014 roku obchodziliśmy 60-lecie Lucjana Brychczego, który do naszego Klubu przyszedł w 1954 roku. Pan Lucjan współtworzył wszystkie sukcesy Wielkiej Legii. Cztery razy zdobywał tytuły Mistrza Polski jako piłkarz. W kolejnych brał udział czy to jako szkoleniowiec, czy jako działacz. Dziś jest Prezesem Honorowym. W Muzeum nie mogło zabraknąć pamiątek związanych z karierą Mistrza „Kiciego”. Eksponujemy nawet mundur, stroje sportowe i szereg trofeów...
Podobnie wciąż obecny w Klubie jest Kazimierz Deyna i nie chodzi tu tylko o tablicę pamiątkową, pomnik i trybunę Jego imienia, ale właśnie o pamiątki muzealne. Koszulki, buty i inne rekwizyty to poezja dla kibiców Legii. Dodatkowo na ekranie można obejrzeć fragmenty ostatniego meczu rozegranego przez Deynę w Warszawie. Wizyta w Muzeum Klubowym to prawdziwa wycieczka w czasie. Na miejscu została zaimprowizowana mini „Żyleta” – można przysiąść na oryginalnych ławkach sprzed lat i dowiedzieć się skąd ta elektryzująca nazwa. Jako świetne tło do fotografii pozostaje szafka Tomasza Kiełbowicza. Oprócz stałej ekspozycji w Muzeum znajdują się także wystawy czasowe, np. dedykowana Arturowi Borucowi i z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Ponadto, można się sfotografować na tle motocyklu z lat 30. ubiegłego wieku… Dziś mało kto pamięta, że Legia miała sekcję motorową! Bo Legia to nie tylko futbol. Pamiętacie igrzyska olimpijskie w Atlancie 1996 roku? Wtedy nastąpił precedens na skalę światową. Jeden Klub (a zasadniczo jego reprezentanci) zdobyli dwa złota i srebro! Chodzi o sekcję zapaśniczą i nazwiska Andrzeja Wrońskiego, Włodzimierza Zawadzkiego i Jacka Fafińskiego. Podopieczni Bolesława Dubickiego zrobili absolutną furorę. Pierwszy złoty medal olimpijski Andrzeja Wrońskiego – z Seulu 1988 – mamy w swoich zbiorach! Podobnie jak inne trofea mistrzów olimpijskich z warszawskiej Legii np. szermierza wszechczasów Jerzego Pawłowskiego i pięściarza Jana Szczepańskiego. Kolekcję cały czas wzbogacamy.
Muzeum Klubowe otwarte jest dla każdego w dni powszednie w godzinach 11:00 - 17:00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Warto pamiętać, że w dni meczowe Muzeum Legii pozostaje nieczynne. Dla zorganizowanych grup, które odwiedzają stadion, Muzeum jest jedną z głównych atrakcji podczas wycieczki z przewodnikiem po naszym obiekcie.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek: 11:00 – 17:00 Sobota – niedziela: NIECZYNNE (w dni meczowe Muzeum Legii jest zamknięte). Zwiedzanie indywidualne jest nieodpłatne.